Msze Święte

Niedziele:

8.00
10.00
15.30


Dni powszednie:

poniedziałek i czwartek - 7.00
pozostałe dni tygodnia -  18.00

MAJ oraz PAŹDZIERNIK:
poniedziałek i czwartek - 7.00 oraz 18.00
pozostałe dni tygodnia - 18.00

 

DODATKOWE MSZE ŚW.
W STAŁYCH INTENCJACH:

I sobota miesiąca - 8.00
(w intencji matek oczekujących potomstwa)
I czwartek miesiąca - 18.00
(w intencji zmarłych)


Kontakt

ADRES:

Parafia NMP Królowej Polski
ul. Wąska 5
32-543 Myślachowice


Konto nr:
05 1240 4197 1111 0010 6305 1840
PKO SA

NIP:
628-19-716-48

REGON:
040096925

Logowanie

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Z życia parafii
Msze św. w sierpniu AD' 2012 PDF Drukuj Email

   W sierpniu ze względu na urlop księdza proboszcza Msze św. w I tygodniu miesiąca będą bez zmian, w II tygodniu codziennie oprócz piątku, natomiast w III, IV oraz V tygodniu miesiąca w dni powszednie będą tylko w środy i soboty o 18.00. Msze św. niedzielne i świąteczne wg stałego harmonogramu!!!  Kancelaria przez cały miesiąc sierpień będzie czynna tylko w soboty i niedziele oraz święta - po Mszach św.

                                      Msze święte w sierpniu

   I tydzień (29.07-04.08)                        II tydzień(05.08-11.08)

            BEZ ZMIAN                                       CODZIENNIE OPRÓCZ PIĄTKU
                                                                        W PIĄTEK MSZY ŚW. NIE BĘDZIE
 
                                                                  

       III tydzień (12.08-18.08)                 IV tydzień (19.08-25.08)

15.08 –środa - Wniebowzięcie NMP            22.08 – środa godz. 18.oo

      Godz. 8.oo, 10.oo, 15.oo                             25.08 – sobota godz. 18.oo

18.08 – sobota godz. 18.oo 

                                               

                                           V tydzień (26.08-01.09)

                                       29.08 – środa   godz. 18.oo

                                         1.09 – sobota godz. 18.oo

 

Msze święte w niedziele bez zmian, czyli godz. 8.oo, 10.oo, 15.oo

 

W tym czasie kancelaria będzie czynna w soboty oraz w niedziele i święta po Mszach świętych.

 

Informacje te zamieszczone są także w gablotach w przedsionku Kościoła i przed Kościołem.

 

 
Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej 28.07.2012 PDF Drukuj Email

Pielgrzymka parafialna do Kalwarii Zebrzydowskiej

28 lipiec 2012


Na drugą już pielgrzymkę parafialną podczas tegorocznych wakacji wybieraliśmy się w sobotę 28 lipca do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Z tego względu sobotnia Msza św. o godzinie 7.00. Na pielgrzymkę parafialną wyjechaliśmy o godzinie 8.00 z parkingu. 
W Kalwarii rozpamiętywaliśmy mękę Pana naszego podczas Drogi Krzyżowej na  Dróżkach oraz uczestniczyliśmy we Mszy św. Wcześniej zatrzymaliśmy się w Wadowicach – mieście bł. Jana Pawła II, miejscu skąd rozpoczął swa drogę do Rzymu i do serc naszych...  Tu po krótkiej modlitwie w Bazylice, gdzie Karol Wojtyła został ochrzczony, obejrzeliśmy zbiory muzeum Jana Pawła II.

Kalwaria Zebrzydowska Sanktuarium Pasyjno – Maryjne

Klasztor OO. Bernardynów


Trzy pokolenia Zebrzydowskich przyczyniły się do powstania na ziemiach polskich pierwszej Jerozolimy, którą od ich nazwiska nazwano Kalwarią Zebrzydowską, a obecnie zespół architektoniczno – krajobrazowy i pielgrzymkowy (Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki) wpisane są od 1 XII 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To w tym miejscu znajduje się cudami słynący obraz Matki Bożej. Obraz ten pochodzi z domu Stanisława z Brzezia Paszkowskiego, gdzie według tradycji miał on 3 maja 1641 roku krwawymi łzami zapłakać. Z tego też względu proboszcz z Kościoła w Marcyporębie zaproponował, by przenieść ten wizerunek Matki Bożej do Kościoła, co miał uczynić sam właściciel, jednak jak podaje legenda „KTOŚ” go zaprowadził w inne miejsce – do Kalwarii właśnie, gdzie obraz znalazł swe miejsce i gdzie ludzie z najdalszych zakątków Rzeczypospolitej i ościennych krajów przybywali, by oddać cześć Matce Chrystusa. Ówczesny biskup krakowski Jan Zadzik powołał komisję, która stwierdzić miała prawdziwość krwawych łez płynących z wizerunku Matki Boskiej. Nie znajdując jednak na to potwierdzenia nakazał on obraz opieczętować i schować w zakrystii…

4 X 1658 biskup sufragan krakowski Mikołaj Oborski wyraził zgodę, by obraz przenieść do Kościoła, tam został jednak na krótko, gdyż za sprawą Mikołaja Zebrzydowskiego wybudowano Kaplicę dla cudownego obrazu, gdzie Matka Boska odbiera należytą jej cześć aż po dzień dzisiejszy.

Bracia zakonni starali się kilkakrotnie o ukoronowanie wizerunku Matki Boskiej koronami papieskimi. Po raz pierwszy w sierpniu 1883 roku, drugi raz w listopadzie 1886. Na tę prośbę otrzymali odpowiedź od Ojca Świętego Leona XIII, który zezwolił na uroczystą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystość odbyła się 15 VIII 1887 roku – biskupem koronatem (ustanowionym przez papieża) był Albin Dunajewski. Już na dwa dni przed pamiętnym wydarzeniem przeniesiono obraz z głównego Kościoła do Kościoła Grobu Matki Bożej, tu pozostał do 15 sierpnia, tu też koronacja miała miejsce.

Więcej informacji na temat Kalwarii Zebrzydowskiej: www.kalwaria.eu

ZDJĘCIA W ZAKŁADCE: GALERIE: 2012

 
Pielgrzymka do Niepokalanowa i Lichenia 07-08.07.2012 PDF Drukuj Email

 

Pielgrzymka do Niepokalanowa i Lichenia

7 i 8 lipca 2012Ten piękny okres wakacji nasza parafia rozpoczęła pielgrzymką do Lichenia i Niepokalanowa. Jak zwykle (od wielu już lat) trud zorganizowania pielgrzymki i opieki nad naszą grupą przyjęła na siebie nieoceniona pani Kazimiera Cichy, której tą drogą wyrazić chcemy swą ogromną wdzięczność!!!

Już o 5.30 w sobotę wyruszyliśmy autokarem do tych miejsc kultu maryjnego. Ok. 11.00 przybyliśmy do Niepokalanowa, miejsca założonego przez franciszkanina Maksymiliana Marię Kolbego. Po dwugodzinnym pobycie w tym urokliwym miejscu wyruszyliśmy w dalszą trasę. Mimo żaru lejącego się z nieba, podróż odbywaliśmy modląc się i śpiewając pod przewodnictwem pani Kazimiery i kleryka ks. Dominika Wocha, karmieni Słowem Bożym.

Jeszcze w sobotę po pysznej kolacji udaliśmy się na Mszę św. (godz. 19.00) do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, a potem na Apel z procesją. No niestety aura w tym momencie nie była dla nas zbyt przychylna - procesja musiała odbyć się w Kościele. Powrót na nocleg, dość krótka noc przy akompaniamencie muzyki weselnej dochodzącej do naszych okien z pobliskiej remizy i już o 6.30 wszyscy byliśmy na stołówce, by zjeść śniadanie przed poranną Mszą (7.30). Po Mszy św.  każdy mógł we własnym zakresie i w miłym towarzystwie pozwiedzać licheńskie sanktuarium, skorzystać z gościnności w restauracjach w domach pielgrzyma, pomodlić się, pokontemplować i odpocząć w przepięknych ogrodach wokół Bazyliki...

Po niedzielnym obiedzie pojechaliśmy jeszcze do lasu grąblińskiego, by tam wspólnie odprawić Drogę Krzyżową, w towarzystwie plagi komarów, która mniej wytrwałych lub bardziej delikatnych skutecznie odstraszyła. W drodze powrotnej znów były śpiewy i modlitwy zarówno wspólne, jak i solowe (czyżby narodziły się nam talenty muzyczne podczas pielgrzymki?).    Powrót nastapił w niedzielny wieczór ok. 20.40.  Wszyscy pełni zdrowia oraz we wspaniałych nastrojach i humorach, a kogo nie było z nami może jedynie żałować...

A teraz kilka (no na pewno więcej) słów na temat miejsc, gdzie pielgrzymi z Myślachowic wybrali się w pierwszy weekend lipca ...

 

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski

w Licheniu

Początek kultu maryjnego na ziemiach licheńskich to czasy napoleońskie…

20 X 1813 roku zaborcy Rzeczypospolitej poskromiły pod Lipskiem wojska napoleońskie, w których to  oddziałach  walczyło wielu Polaków, upatrujących szansę na wyzwolenie Ojczyzny spod jarzma Rosji, Austrii i Prus. Wśród tych żołnierzy był m. in.: Tomasz Kłossowski – szlachcic spod Izbicy Kujawskiej. Ciężko ranny w  walkach zbrojnych pod Lipskiem leżał oczekując na śmierć gorąco modląc  się do Matki Bożej o pomoc. Wg. legendy ujrzał on wówczas Matkę Bożą kroczącą przez pobojowisko. Miała ona schylić się nad konającym żołnierzem i zapewnić, że na pewno wyzdrowieje i wróci do siebie. Jej życzeniem było, by Tomasz odszukał Jej wizerunek i zaniósł w swoje strony rodzinne. Po cudownym ocaleniu, wrócił od do Izabelina, gdzie ponownie zaczął pracować, a każdego roku wybierał się na pielgrzymki w miejsca kultu Maryi, szukając pamiętnego wizerunku. W 1836 roku wracając z Jasnej Góry zauważył we wsi Ligota, w zawieszonej na drzewie kapliczce, wizerunek Maryi, jakiego szukał i dzięki uprzejmości właściciela ziem, na których była ta kapliczka, zabrał obraz do swego domu. W Izabelinie Maryja czczona była do 1844 r., kiedy to Kłossowski zawiesił obraz w lesie gręblińskim  w kapliczce na okazałej sośnie. Cztery lata później Tomasz Kłossowski zmarł, a najprawdopodobniej jedyną osobą opiekującą się tym obrazem był od tego momentu pasterz z pobliskiego Gręblina Mikołaj Sikatka. W latach 1850 – 52 to właśnie jemu ukazać się miała Matka Boska, która niepokoiła się o przyszłość ludzkości, nawoływała do nawrócenia i modlitwy o przebłaganie za grzechy, wzywała do zmiany stylu życia, częstej modlitwy różańcowej, przepowiadała chwile słabości i sławy oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości, przepowiedziała też klęski i zarazę, jakie dotkną tych, którzy się nie nawrócą. Chciała, by Jej wizerunek przeniesiono z lasu do Kościoła.

W 1852 epidemia cholery zbierająca swe żniwo w Europie spowodowała, że ludzie zaczęli odwiedzać las grębliński i modlić się do tej, której wizerunek tam był. Wieść o cudownym obrazie rozchodziła się bardzo szybko wśród świeckich wypraszających dla siebie łaski, dotarła także do duchowieństw., Dzięki temu biskup kaliski ks. Walenty Mateusz Tomaszewski powołał komisję, która w  wyniku przesłuchań Mikołaja Sikatki oraz ludzi, którym Matka Boża ocaliła życie, uznała Obraz MB za charyzmatyczny i cudowny. Zgodnie z życzeniem MB 29 IX 1852 roku nastąpił ingres wizerunku Matki Chrystusa z lasu gręblińskiego do Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. W późniejszym czasie obraz ten znalazł miejsce na 149 lat w Kościele pod wezwaniem św. Doroty (wzniesionym przez fundację rodu Kwileckich, a zbudowanego w latach 1852 – 55). Od 2006 roku obraz Matki Bożej znalazł swe miejsce w Bazylice Matki Boskiej Licheńskiej wybudowanej na Placu o. Jerzego Matulewicza.

Z woli Prymasa Polski, ks. Józefa Glempa i Episkopatu Polski kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej został uznany jako wotum dziękczynno-błagalne od Narodu Polskiego na wielki jubileusz 2000 lat od narodzin Jezusa Chrystusa. W sobotę 12 czerwca 2004 roku – 150 lat od ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny odbyły się uroczystości konsekracji świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Licheńskiej.  Ingres Cudownego Obrazu  do Bazyliki licheńskiej nastąpił 2 lipca 2006 roku.

Od 28 IV 1949 roku opiekę nad parafią i Sanktuarium w Licheniu biskup wrocławski Karol Radoński powierzył Zgromadzeniu Księży Marianów.

więcej informacji: www.lichen.pl

 

Bazylika NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask

w Niepokalanowie

W 1927 roku na pustym polu stanęła figurka Niepokalanej, którą postawił w tym miejscu franciszkanin Maksymilan Maria Kolbe. Teren, na którym się znajdował, obiecał mu darować książę Jan Drucki – Lubecki. To tu miały stanąć kaplica ku czci Niepokalanej, baraki dla współbraci zakonnych, szpitalik, to w miejscu tym miał zostać założony Niepokalanów (co zrealizowane zostało przez Maksymiliana) – miejsce należące do Niej i ku Jej chwale budowane...

 

 

 

Najstarszym budynkiem, który można do dnia dzisiejszego zobaczyć jest stara kaplica, a obecnie sanktuarium św. Maksymiliana, gdzie modlił się on, odprawiał Msze św. i inne nabożeństwa, wygłaszał konferencję. A obok zakrystii mieści się pierwsza cela, w której od 1927 do 1930 roku mieszkał Maksymilian.

 

Na terenie Niepokalanowa znajdują się także: budynki mieszkalne, gospodarcze, domy rekolekcyjne, Ośrodek Narodowy MI, Archiwum Niepokalanowa, szpitalik, księgarnia, Wydawnictwo z drukarnią, Ośrodek Formacyjny MI, Instytut Kolbiański, Ośrodek Powołań, Radio Niepokalanów, Straż Pożarna a nade wszystko Kościół.

Budowę Kościoła w Niepokalanowie rozpoczęto w roku 1939, jednak działania wojenne przerwały prace budowlane,  kontynuowano je dopiero w latach 1948 – 1954. Pierwszą Mszę św. odprawiono tu w 1949 roku (w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP,) a w 25-lecie założenia Niepokalanowa uroczystościom 7 XII 1954 przewodniczył Prymas Tysiąclecia, który wyraził chęć dokonania osobiście konsekracji Kościoła, jednak aresztowanie i internowanie zwierzchnika Kościoła Rzymsko-Katolickiego przez ówczesne władze uniemożliwiło to. W roku 1980 Kościół w Niepokalanowie wyniesiony został do godności bazyliki mniejszej, a 25 III 2004 otrzymał tytuł ogólnopolskiego sanktuarium.

Więcej informacji: www.niepokalanow.pl

 
Mecz z Psarami 16.06.2012 PDF Drukuj Email

Mecz Służby Liturgicznej

z ministrantami z Psar

(16 czerwca 2012)ZDJĘCIA W ZAKŁADCE: GALERIE: 2012

 
« pierwszapoprzednia111213następnaostatnia »

Strona 12 z 13