Msze Święte

Niedziele:

8.00
10.00
15.30


Dni powszednie:

poniedziałek i czwartek - 7.00
pozostałe dni tygodnia -  18.00

MAJ oraz PAŹDZIERNIK:
poniedziałek i czwartek - 7.00 oraz 18.00
pozostałe dni tygodnia - 18.00

 

DODATKOWE MSZE ŚW.
W STAŁYCH INTENCJACH:

I sobota miesiąca - 8.00
(w intencji matek oczekujących potomstwa)
I czwartek miesiąca - 18.00
(w intencji zmarłych)


Kontakt

ADRES:

Parafia NMP Królowej Polski
ul. Wąska 5
32-543 Myślachowice


Konto nr:
05 1240 4197 1111 0010 6305 1840
PKO SA

NIP:
628-19-716-48

REGON:
040096925

Logowanie

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Rok kościelny
Kalendarz liturgiczny na 12. tydz. zwykł. AD' 2015 PDF Drukuj Email

21 czerwiec - 12. Niedziela zwykła
wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

22. czerwiec - Poniedziałek 12. tyg. zwykł.
wspomnienie (dowolne) św. Paulina z Noli, biskupa; św. Męczenników Jana Fishera, biskupa i Tomasza More'a

24. czerwiec - Środa 12. tyg. zwykł.
uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

25. czerwiec - Czwartek 12. tyg. zwykł.
wspomnienie (dowolne) bł. Doroty z Mątowów

26. czerwiec - Piątek 12. tyg. zwykł.
wspomnienie (dowolne) św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera

27. czerwiec - Sobota 12. tyg. zwykł.
wspomnienie (dowolne) św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła

 


www.brewiarz.katolik.pl (Internetowa wersja brewiarza)

www.modlitwawdrodze.pl (modlitwa)

 
Kalendarz liturgiczny na 11. tydzień zwykł. AD' 2015 PDF Drukuj Email

14 czerwiec - 11. Niedziela zwykła
wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

15. czerwiec - Poniedziałek 11. tyg. zwykł.
wspomnienie bł. Jolanty, zakonnicy

17. czerwiec - Środa 11. tyg. zwykł.
wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika

 19. czerwiec - Piątek 11. tyg. zwykł.
wspomnienie (dowolne) św. Romualda, opata

 

 


www.brewiarz.katolik.pl (Internetowa wersja brewiarza)

www.modlitwawdrodze.pl (modlitwa)

 
Apostołowie PDF Drukuj Email

 

APOSTOŁOWIE

św. Piotr i św. Paweł

 

 

Właściwe imię Piotra to Szymon (Symeon). Pan Jezus zmienił mu imię na Piotr przy pierwszym spotkaniu, gdyż miało ono symbolizować jego przyszłe powołanie. Pochodził z Betsaidy, miejscowości położonej nad Jeziorem Genezaret (Galilejskim). Był bratem św. Andrzeja, Apostoła, który Szymona przyprowadził do Pana Jezusa niedługo po chrzcie w rzece Jordan, jaki Chrystus Pan otrzymał z rąk Jana Chrzciciela. To, że Chrystus Pan zetknął się z Andrzejem i Szymonem w pobliżu rzeki Jordan, wskazywałoby, że obaj bracia byli uczniami św. Jana. Ojcem Szymona Piotra był Jona (Jan), rybak galilejski. Kiedy Chrystus Pan włączył Piotra do grona swoich uczniów, ten nie od razu przystał do Pana Jezusa, ale nadal trudnił się pracą rybaka. Dopiero po cudownym połowie ryb definitywnie został przy Chrystusie w charakterze Jego ucznia wraz ze swoim bratem, Andrzejem Kiedy Piotr przystąpił do grona uczniów Pana Jezusa, był już człowiekiem żonatym i mieszkał w Kafarnaum u teściowej, którą Pan Jezus uzdrowił . Tradycja wczesnochrześcijańska wydaje się potwierdzać, że miał dzieci, gdyż wymienia jako jego córkę św. Petronelę. Nie jest to jednak pewne.

 

W ikonografii św. Piotr ukazywany jest w stroju apostoła, jako biskup lub papież w pontyfikalnych szatach. Od IV w. (medalion z brązu - Watykan, mozaika w S. Clemente) ustalił się typ ikonograficzny św. Piotra - szerokie rysy twarzy, łysina lub lok nad czołem, krótka, gęsta broda. Od XII wieku przedstawiany jest jako siedzący na tronie. Atrybutami Księcia Apostołów są: anioł, kajdany, dwa klucze symbolizujące klucze Królestwa Bożego, kogut, odwrócony krzyż, księga, łódź, zwój, pastorał, ryba, sieci, skała - stanowiące aluzje do wydarzeń w jego życiu, tiara w rękach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł pochodził z Tarsu w Cylicji - Mała Azja Urodził się jako obywatel rzymski, co dawało mu pewne wyróżnienie i przywileje. W naglących wypadkach umiał z tego korzystać. Nie wiemy, jaką drogą Paweł to obywatelstwo otrzymał: być może, że całe miasto rodzinne cieszyło się tym przywilejem; możliwe, że rodzina Apostoła nabyła lub po prostu kupiła sobie ten przywilej, bowiem i tą drogą także można było otrzymać obywatelstwo rzymskie w owych czasach. Szaweł urodził się w Tarsie ok. 8 roku po narodzeniu Chrystusa Jego rodzina chlubiła się, że pochodziła z rodu Beniamina, co także i Paweł podkreślał z dumą. Dlatego otrzymał imię Szaweł od pierwszego i jedynego króla Izraela z tego rodu Rodzina Szawła należała do faryzeuszów - najgorliwszych patriotów i wykonawców prawa mojżeszowego. Uczył się rzemiosła - tkania płótna namiotowego. Po ukończeniu miejscowych szkół - a trzeba przyznać, że Paweł zdradza duże oczytanie- w wieku ok. 20 lat udał się Apostoł do Palestyny, aby w Jerozolimie "u stóp Gamaliela" pogłębiać swoją wiedzę skrypturystyczną i rabinistyczną . Nie znał Jezusa. Wiedział jednak o chrześcijanach i szczerze ich nienawidził, uważając ich za odstępców i odszczepieńców. Dlatego z całą satysfakcją asystował przy męczeńskiej śmierci św. Szczepana. Nie mając jednak pełnych lat 30, nie mógł wykonywać wyroku śmierci na diakonie. Pilnował więc szat oprawców i zapewne pilnie ich zachęcał, aby dokonali egzekucji.

 

 

 

W ikonografii przedstawiany jest w długiej tunice i płaszczu. Jego atrybutami są: baranek, koń, kość słoniowa, miecz.

 
Kalendarz liturgiczny na 10. tydz. zwykł. AD' 2015 PDF Drukuj Email

7 czerwiec - 10. Niedziela zwykła

8. czerwiec - Poniedziałek 10. tyg. zwykł.
wspomnienie św. Jadwigi Królowej

9.czerwiec - Wtorek 10. tyg. zwykł.
wspomnienie (dowolne) św. Efrema, diakona i doktora Kościoła

10. czerwiec - Środa 10. tyg. zwykł.
wspomnienie bł. Bogumiła, biskupa

11. czerwiec - Czwartek 10. tyg. zwykł.
wspomnienie św. Barnaby, apostoła

12. czerwiec - Piątek 10. tyg. zwykł.
UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

 


www.brewiarz.katolik.pl (Internetowa wersja brewiarza)

www.modlitwawdrodze.pl (modlitwa)

 
Święto Dziękczynienia AD' 2015 PDF Drukuj Email

W niedzielę na Polach Wilanowskich odbędzie się Święto Dziękczynienia. Będziemy dziękować za nasze rodziny i za wędrówkę po warszawskich parafiach kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

 

Jak dodał, hasłem obchodów jest "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy". Wśród zaproszonych gości są: przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezydent elekt Andrzej Duda, prezydenci miast, w których przebywał Jan Paweł II oraz wojsko.

- Nie trzeba nikogo przekonywać o ważności rodziny i potrzebie modlitwy w jej intencji. Okazja w tym roku jest wyjątkowa, bo w Świątyni Opatrzności Bożej nasza Matka i Królowa, w ikonie jasnogórskiej, kończy nawiedzenie wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej. Jest to więc szczególne dziękczynienie za Jej obecność wśród nas, blisko codziennych doświadczeń, naszych radości i bolączek - powiedział Nycz.


Lednica 2015 na żywo Transmisja z Pól Lednickich.

Dla tych, którzy nie mogą być tam osobiście.


„W imię Ducha Świętego” – te słowa towarzyszyć będą rozpoczętemu już XIX Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Na Polach Lednickich koło Gniezna zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy młodzieży z całej Polski.

Roman Koszowski /Foto Gość XVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000.

XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000 jest trzecim spotkaniem przygotowującym do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami „W Imię Ojca” i „W imię Syna”.

Tegoroczna Lednica będzie ostatnią przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z tej okazji zespół Siewcy Lednicy przygotował we współpracy z włoską młodzieżą pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim). Tekst pieśni łączy w sobie przesłanie miłosierdzia z Łagiewnik oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do młodych podczas jego pielgrzymek po wszystkich kontynentach, a słowa zwrotek to synteza papieskiego nauczania, wzywająca do odważnego dawania świadectwa wiary.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 41