Pielgrzymka parafialna do Kalwarii Zebrzydowskiej
28 lipiec 2012
Na drugą już pielgrzymkę parafialną podczas tegorocznych wakacji wybieraliśmy się w sobotę 28 lipca do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Z tego względu sobotnia Msza św. o godzinie 7.00. Na pielgrzymkę parafialną wyjechaliśmy o godzinie 8.00 z parkingu.
W Kalwarii rozpamiętywaliśmy mękę Pana naszego podczas Drogi Krzyżowej na Dróżkach oraz uczestniczyliśmy we Mszy św. Wcześniej zatrzymaliśmy się w Wadowicach – mieście bł. Jana Pawła II, miejscu skąd rozpoczął swa drogę do Rzymu i do serc naszych… Tu po krótkiej modlitwie w Bazylice, gdzie Karol Wojtyła został ochrzczony, obejrzeliśmy zbiory muzeum Jana Pawła II.
Kalwaria Zebrzydowska Sanktuarium Pasyjno – Maryjne
Klasztor OO. Bernardynów
Trzy pokolenia Zebrzydowskich przyczyniły się do powstania na ziemiach polskich pierwszej Jerozolimy, którą od ich nazwiska nazwano Kalwarią Zebrzydowską, a obecnie zespół architektoniczno – krajobrazowy i pielgrzymkowy (Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki) wpisane są od 1 XII 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To w tym miejscu znajduje się cudami słynący obraz Matki Bożej. Obraz ten pochodzi z domu Stanisława z Brzezia Paszkowskiego, gdzie według tradycji miał on 3 maja 1641 roku krwawymi łzami zapłakać. Z tego też względu proboszcz z Kościoła w Marcyporębie zaproponował, by przenieść ten wizerunek Matki Bożej do Kościoła, co miał uczynić sam właściciel, jednak jak podaje legenda „KTOŚ” go zaprowadził w inne miejsce – do Kalwarii właśnie, gdzie obraz znalazł swe miejsce i gdzie ludzie z najdalszych zakątków Rzeczypospolitej i ościennych krajów przybywali, by oddać cześć Matce Chrystusa. Ówczesny biskup krakowski Jan Zadzik powołał komisję, która stwierdzić miała prawdziwość krwawych łez płynących z wizerunku Matki Boskiej. Nie znajdując jednak na to potwierdzenia nakazał on obraz opieczętować i schować w zakrystii…
4 X 1658 biskup sufragan krakowski Mikołaj Oborski wyraził zgodę, by obraz przenieść do Kościoła, tam został jednak na krótko, gdyż za sprawą Mikołaja Zebrzydowskiego wybudowano Kaplicę dla cudownego obrazu, gdzie Matka Boska odbiera należytą jej cześć aż po dzień dzisiejszy.
Bracia zakonni starali się kilkakrotnie o ukoronowanie wizerunku Matki Boskiej koronami papieskimi. Po raz pierwszy w sierpniu 1883 roku, drugi raz w listopadzie 1886. Na tę prośbę otrzymali odpowiedź od Ojca Świętego Leona XIII, który zezwolił na uroczystą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystość odbyła się 15 VIII 1887 roku – biskupem koronatem (ustanowionym przez papieża) był Albin Dunajewski. Już na dwa dni przed pamiętnym wydarzeniem przeniesiono obraz z głównego Kościoła do Kościoła Grobu Matki Bożej, tu pozostał do 15 sierpnia, tu też koronacja miała miejsce.
Więcej informacji na temat Kalwarii Zebrzydowskiej: www.kalwaria.eu
ZDJĘCIA W ZAKŁADCE: GALERIE: 2012