Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o powołania 2016 PDF Drukuj Email

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2016 r.

„Bardzo pragnę, by w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia wszyscy ochrzczeni mogli doświadczyć radości z tego, że należą do Kościoła! I by mogli odkryć na nowo, że powołanie chrześcijańskie, jak również poszczególne powołania rodzą się w łonie ludu Bożego i są darami Bożego miłosierdzia”. Tymi słowami papież Franciszek rozpoczyna swe orędzie na najbliższy, 53. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który tradycyjnie obchodzony będzie w czwartą Niedzielę Wielkanocną, przypadającą w tym roku 17 kwietnia. Jego hasło brzmi: „Kościół matką powołań”.

Ojciec święty odwołując się do trwającego w Kościele Jubileuszowego Roku Miłosierdzia przywołuje słowa św. Bedy Czcigodnego, odnoszące się do powołania św. Mateusza: «Miserando atque eligendo». „Miłosierne działanie Pana odpuszcza nasze grzechy i otwiera nas na nowe życie, które konkretyzuje się w powołaniu do pójścia za Panem i do misji. Każde powołanie w Kościele ma swoje źródło w miłosiernym spojrzeniu Jezusa. Nawrócenie i powołanie są jakby dwiema stronami medalu i nieustannie odwołują się do siebie przez całe życie ucznia – misjonarza”.

Papież Franciszek zauważa, że każdy człowiek otrzymuje świadectwo wiary i wyraźne przesłanie o miłosierdziu Pana od wspólnoty chrześcijańskiej. Więcej – powołanie dokonuje się za pośrednictwem wspólnoty. „Bóg powołuje nas do bycia częścią Kościoła, a po pewnym okresie dojrzewania w nim daje nam jakieś specyficzne powołanie. Drogą powołaniową idzie się razem z braćmi i siostrami, którymi Pan nas obdarza: jest to współ-powołanie. Eklezjalny dynamizm powołania jest antidotum na obojętność i indywidualizm. Ustanawia tę wspólnotę, w której obojętność została przezwyciężona przez miłość, ponieważ wymaga, abyśmy wyszli poza siebie samych i oddali swoje życie na służbę Bożemu planowi, utożsamiając się z historyczną sytuacją Jego świętego ludu” – pisze Franciszek i zachęca wszystkich wiernych do wzięcia na siebie odpowiedzialności za pielęgnowanie i rozeznawanie powołań.