Adwent AD' 2016 PDF Drukuj Email

W niedzielę 27 listopada 2016 rozpoczynamy

1. Niedzielą Adwentu - Nowy Rok Kościelny.

Adwent jest okresem liturgicznym, rozpoczynającym nowy rok kościelny. Poprzedza on święta Bożego Narodzenia i przygotowuje nas na przyjście Chrystusa w liturgii Bożego Narodzenia oraz przy końcu świata. Obejmuje cztery kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, a kończy się w wigilię. Jest to czas radosnego oczekiwania na spotkanie z Panem i przygotowania się do niego przez pokutę i oczyszczenie. Dlatego w Adwencie Kościół zaleca powstrzymanie się od uczestnictwa w hucznych zabawach, zachęca do udziału w rekolekcjach, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania..
W tym czasie odprawiane są Msze św. (zwane Roratami) ku czci Matki Bożej. Odprawiana we wszystkie dni Adwentu - najczęściej wcześnie rano. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa (w języku łacińskim) pieśni śpiewanej na wejście w czasie tej Mszy św.: „Rorate caeli desuper” (Spuśćcie rosę niebiosa z góry). W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę, symbolizującą Maryję (tzw. Roratka - przyozdabia się ją białą lub niebieską wstążką). Na początku Mszy w kościele panuje mrok - zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony - a światło zapala się dopiero po akcie pokutnym, na śpiew „Chwała na wysokości Bogu...”.
Kolejnym symbolem tego szczególnego w życiu Kościoła okresu jest wieniec adwentowy - upleciony z gałązek drzew iglastych ozdobiony czterema czerwonymi świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd).

W naszym kościele Msze św. roratnie

będą odprawiane w następujących godz.:

poniedziałek i czwartek o 7.00, w pozostałe dni tygodnia o 18.00.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w nich wszystkich parafian,

a szczególnie dzieci.