Msze Święte

Niedziele:

8.00
10.00
15.30


Dni powszednie:

poniedziałek i czwartek - 7.00
pozostałe dni tygodnia -  18.00

MAJ oraz PAŹDZIERNIK:
poniedziałek i czwartek - 7.00 oraz 18.00
pozostałe dni tygodnia - 18.00

 

DODATKOWE MSZE ŚW.
W STAŁYCH INTENCJACH:

I sobota miesiąca - 8.00
(w intencji matek oczekujących potomstwa)
I czwartek miesiąca - 18.00
(w intencji zmarłych)


Kontakt

ADRES:

Parafia NMP Królowej Polski
ul. Wąska 5
32-543 Myślachowice


Konto nr:
05 1240 4197 1111 0010 6305 1840
PKO SA

NIP:
628-19-716-48

REGON:
040096925

Logowanie

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Ważne informacje
Na co środki z Akcji św. Krzysztof 2015? PDF Drukuj Email

Na co środki z Akcji św. Krzysztof 2015?

W Biurze MIVA Polska znajduje się na obecną chwilę ponad 50 próśb o polskich misjonarzy i misjonarek o pomoc w zakupie środków transportu. Najwięcej z nich (30 próśb) pochodzi z Afryki, bo na tym kontynencie pracuje też największa liczba misjonarzy z naszego kraju. Jest ich łącznie ponad 800.

Najliczniejszą grupę stanowią posłani do Kamerunu (123). Najwięcej próśb dotyczy samochodów terenowych typu pick-up ze względu na stan dróg i konieczność przewozu osób, zaopatrzenia dla misji i prowadzonych dzieł, np. dla ośrodków pomocy medycznej i przychodni.

Takie pojazdy potrzebne są w Kamerunie m.in. Siostrom Pasjonistkom w Bertoua, Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej w Yokadouma czy misjonarzowi Fidei Donum (tak nazywają się księża diecezjalni na misjach – „dar wiary”) w diecezji Doume. Na pomoc w zakupie „terenówki” czekają też Siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących w Czadzie, w diecezji Gore, które w 2013 roku założyły tam swoją pierwszą misję. Oprócz pracy ewangelizacyjnej prowadzą tam ośrodek dla niepełnosprawnych. Niezbędny jest często przewóz niepełnosprawnych na leczenie, wyjazdy po zakup leków etc. Samochód terenowy niezbędny jest także Siostrom Służebniczkom w RPA, które pracują w misji Mahobe wśród Zulusów, gdzie dla okolicznych wiosek prowadzą przedszkole.

W Mali, przy granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Burkina Faso Misjonarze Afryki (Ojcowie Biali) prowadzą misję Dyou, której teren rozciąga się w promieniu 110 km, z 23 stacjami dojazdowymi. Dominującą religią jest tam islam (95 %). Chrześcijanie tam stanowią zaledwie 1%. Prowadzą tam m.in. ośrodek Zdrowia dla lokalnej ludności, z którego korzystają wszyscy, niezależnie od religii. Szpital państwowy znajduje się daleko (120 km) i ludzi nie stać ani na podróż ani na leczenie. Im także konieczny jest samochód terenowy. Misjonarze proszą także o  pomoc w zakupie motocykli. Co roku realizujemy takich próśb ok. 10. Wśród oczekujących na wsparcie jest  ks. Jędrzejak z Kamerunu z misji Wom-Yanda w Kamerunie.

Z krajów Ameryki Łacińskiej jest kolejnych 10 próśb m.in. z Boliwii z Cochabamba – prośba o pomoc w zakupie skutera do codziennych dojazdów ewangelizacyjnych na peryferie miasta. Jest też niezbędna pomoc na samochód terenowy do franciszkańskiej misji w Chimbote w Peru, gdzie pracują współbracia misjonarzy-męczenników, którzy będą wyniesieni na ołtarze w tym roku. Dojeżdżają do 73 stacji misyjnych   rozsianych po Andach na wysokościach od 800 do 3700 metrów n.p.m.

Otrzymaliśmy też prośby z Azji: z Kazachstanu, Bangladeszu, Indonezji. Siostry Misjonarki św. Marii Antoniego Klareta – misja w Weluli w Indonezji. Siostry zajmują się nie tylko pomocą duszpasterską w parafii ale pracują wśród najuboższych dzieci i młodzieży prowadząc kursy angielskiego, muzyki oraz kroju i szycia.

Oprócz tego, wsparcia potrzebują katechiści misyjni (szczególnie w Afryce) – bezpośredni współpracownicy misjonarzy. Im najbardziej potrzebne są rowery.

 
Prośba o wsparcie finansowe sztandaru dla OSP w Myślachowicach PDF Drukuj Email

 

W niedzielę 26 lipca 2015

Strażacy z OSP w Myślachowicach

odwiedzą nasze domy w celu finansowego wsparcia  zakupu

nowego sztandaru dla naszej rodzimej jednostki Straży Pożarnej.

 

Poniżej oficjalny plakat

Społecznego Komitetu Organizacyjnego Fundacji Sztandaru

w tej sprawie:


 

 
Zmiany w Litanii Loretańskiej PDF Drukuj Email

 

Nowe wezwanie w Litanii Loretańskiej

Decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
z listopada 2014 roku Litania Loretańska jest wzbogacona o nowe wezwanie:
Po słowach "Matki łaski Bożej" należy odmówić wezwanie "Matko miłosierdzia".
Zmianę należy uwzględnić podczas tradycyjnych nabożeństw majowych.

 
Informacja o odpuście PDF Drukuj Email

Informacja o odpuście

Świętowanie Uroczystości Królowej Polski

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę na obchód Uroczystości Królowej Polski w sobotę, 2 maja, oraz na sprawowanie jednej Mszy św. z Uroczystości w dniu 3 maja. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. 368/14

Dla Polski

Na prośbę J. E. Stanisław Gądeckiego, Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wyrażoną w liście z dnia 23 maja 2014 r., mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez papieża Franciszka chętnie zezwalamy, aby uroczystość Najświętszej Maryi Panna Królowej Polski, obchodzona dnia 3 maja, w przyszłym, to znaczy 2015 roku  przypadająca w V niedzielę wielkanocną, była celebrowana w dniu poprzednim, to znaczy 2 maja, w godzinach porannych.

Wyrażamy ponadto zgodę, aby dnia 3 maja, w V niedzielę wielkanocną, w kościołach parafialnych odprawiono jedną mszę ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pozostałe msze tej niedzieli, w tym uroczysta msza wigilijna, podobnie jak Liturgia Godzin, winny być sprawowane z niedzieli.

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia. W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Dn. 6 listopada 2014 r.

+Artur Roche, Arcybiskup Sekretarz Konrad Maggioni, Podsekretarz

 

 

 
Zasłanianie krzyży w kościołach PDF Drukuj Email

Zasłanianie krzyży

Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać.

 Przed soborową reformą kalendarza liturgicznego V niedziela Wielkiego Postu rozpoczynała tzw. okres pasyjny. Teksty liturgiczne i czytania biblijne akcentowały temat męki Chrystusa. W tę niedzielę we wszystkich kościołach zasłaniano krzyże, obrazy a nawet ołtarze.

Na początku Wielkiego Postu, począwszy od XI wieku, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. „suknem postnym”. W wiekach wcześniejszych nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia. Od XVIII wieku ołtarze zasłaniano tylko podczas dwóch ostatnich tygodni, czyli na okres pasyjny.

Zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów jest nieco późniejszy, gdyż pochodzi z XIII wieku. Istnieją różne próby wyjaśnienia tego zwyczaju. Biskup Wilhelm Durand z Mende we Francji tłumaczy go faktem ukrycia przez Chrystusa w czasie męki swojego bóstwa. W jednym z Mszałów wydanych przed Soborem Watykańskim II znajdujemy objaśnienie, iż zwyczaj ten chce podkreślić wyniszczenie Chrystusa i zmierza do tego, aby obraz Jezusa ukrzyżowanego mocniej zapadł w ludzkich sercach. Jego pochodzenie tłumaczy się tym, że od IV w. krzyż Chrystusa był znakiem Jego paschalnego zwycięstwa, dlatego nie umieszczano na nim wizerunku umęczonego Pana, lecz wysadzano go drogimi kamieniami na znak chwały i zwycięstwa (tzw. crux gemmata). Podobną wymowę miały krzyże romańskie z wizerunkiem Chrystusa chwalebnego, Zmartwychwstałego, w szatach kapłańskich i królewskich, czasem także z koroną na głowie. Dlatego na czas Wielkiego Postu zasłaniano takie paschalne krzyże i obrazy. Inni tłumaczą ten zwyczaj pozostałością tzw. zasłony postnej używanej w okresie publicznej pokuty na znak oddzielenia pokutników od ołtarza. Uchylano ją jedynie na przeistoczenie i podniesienie. Zasłanianie obrazów świętych miało koncentrować uwagę i pobożność wiernych na Męce Chrystusa jako głównym źródle odkupienia, a nie zasługach i wstawiennictwie świętych. Popularne tłumaczenie zwyczaju zasłaniania krzyży nawiązuje do słów Ewangelii: Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni (J 8,59). Dawniej w kościołach zasłaniano krzyże i obrazy na cały okres Wielkiego Postu. Od w. XVII zasłania się je tylko w ostatnich dwóch tygodniach, tj. od V Niedzieli Wielkiego Postu i odsłania się po liturgii wielkopiątkowej, a obrazy przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej. Od reformy Kalendarza w 1969 r. zwyczaj ten może być zachowany, jeśli tak postanowi miejscowa Konferencja Biskupów.

W Polsce decyzją biskupów zachowuje się ten zwyczaj.

 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 2 z 3